Wetswijziging op komst!

24 juli, 2018

Minister de Jonge van Volksgezondheid Welzijn en Sport heeft een belangrijke wetswijziging aangekondigd voor letselschadeslachtoffers: Letselschadevergoedingen worden voortaan uitgezonderd van de vermogensinkomensbijtelling voor de eigen bijdrage bij langdurige zorg of maatschappelijke ondersteuning. Een positieve ontwikkeling voor het letselschadeslachtoffer! Maar wat houdt het precies in?

Een letselschadeslachtoffer kan dusdanig letsel hebben opgelopen dat zij op grond van de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 (WMO 2015) extra ondersteuning vanuit de gemeente geniet of intensieve zorg krijgt op grond van de Wet langdurige Zorg (WLZ). Het slachtoffer dient hiervoor een eigen bijdrage te betalen. De hoogte hiervan is mede afhankelijk van het vermogen van het slachtoffer, nu wordt 8% van het vermogen uit box 3 wordt meegeteld voor de berekening van de eigen bijdrage. Aangezien letselschadevergoedingen als vermogen in de zin van box 3 worden beschouwd, hebben forse schadevergoedingen tot gevolg dat slachtoffers vaak de maximale eigen bijdrage moeten betalen. Dit is onacceptabel in de ogen van het Verbond van Verzekeraars, Slachtofferhulp Nederland en de Vereniging van Letselschade Advocaten. Zij pleiten al enkele jaren voor een fiscale uitzonderingspositie voor slachtoffers.

Lange tijd werd er niet naar hen geluisterd. Tot nu! Minister de Jonge heeft eindelijk gemeend dat aan de huidige praktijk een verandering moet komen. In een Kamerbrief heeft hij gewezen op de nadelige gevolgen die bovenbedoelde berekening met zich meebrengt.

Zo is onder meer sprake van een hoge schadelast voor schadeverzekeraars. Immers, de schadeverzekeraar moet de negatieve gevolgen voor zijn rekening nemen, zodat de indirecte schade (de extra te betalen eigen bijdrage) moet worden doorberekend in de letselschadevergoeding. De noodzakelijke vergoeding kan door de eigen bijdrage tot wel drie keer zo hoog uitpakken als de initiële schade (de schade die het rechtstreekse gevolg is van het schadebrengende feit).

In extreme gevallen kan het bovendien voorkomen dat de berekende schade (rekening houdend met de hoge eigen bijdrage) boven de maximumvergoeding van sommige aansprakelijkheidsverzekeringen uitkomt.

Voorts worden veel zaken vanwege het effect op de eigen bijdrage niet definitief afgewikkeld. Vanwege deze component kan het namelijk lastig zijn om een toekomstige berekening van de schade te maken, nu de inkomensvervangende schade soms wel voor zestig levensjaren moet worden begroot. De schade wordt zodoende veelal periodiek vastgesteld. Het gevolg hiervan is weer dat het slachtoffer over de definitieve afwikkeling in onzekerheid blijft.

Vanwege bovengenoemde knelpunten, is Minister de Jonge van plan om letselschadevergoedingen uit te zonderen van de vermogenstoets. Wanneer de uitzondering ingaat, is nog onduidelijk. Op dit moment vindt er nog overleg plaats met het CAK. Dit is het orgaan dat belast is met het vaststellen van de eigen bijdrage in de Wlz en Wmo 2015. Minister de Jonge verwacht aankomend najaar de Tweede Kamer te kunnen informeren omtrent de uitkomsten van vorenbedoeld overleg. Het is nog even afwachten dus!

www.buroletselschade.nl