Studie wijst uit: verhalen van schade geaccepteerder onderdeel van het strafproces

9 januari, 2017
Mark van Raak

LetselschadeHet slachtoffer heeft de afgelopen jaren meer aandacht gekregen in strafzaken. Zo is het spreekrecht voor slachtoffers ingevoerd. Daarnaast is het voor slachtoffers eenvoudiger gemaakt om hun schade, in het strafproces, op de dader(s) te verhalen. Het verhalen van schade door slachtoffers is zodoende steeds meer een geaccepteerd onderdeel van het strafproces geworden.

Benadeelde partij

Door de politie en de officier van justitie wordt aan het slachtoffer, indien daarom is verzocht, mededeling gedaan van de aanvang van en de voortgang in de zaak tegen de verdachte. Bij de mededeling van de officier van justitie dat vervolging tegen een verdachte wordt ingesteld, zendt de officier een ‘voegingsformulier’ toe. Om de schade te kunnen verhalen via het strafproces, dient het slachtoffer (of dienen de nabestaanden) zich namelijk te voegen als benadeelde partij in die procedure.

Uit het Wetboek van Strafvordering vloeien onder andere de volgende eisen voort om een vordering in te dienen als benadeelde partij:

  1. Er moet rechtstreeks schade zijn geleden door een strafbaar feit;
  2. De dader dient te zijn opgespoord;
  3. De verdachte moet voorkomen;
  4. Het slachtoffer heeft de schade of een deel daarvan niet op een andere manier vergoed gekregen.

Een vordering benadeelde partij mag voorts alleen worden ingediend indien het strafproces daardoor niet onevenredig wordt belast. De claim mag de inhoudelijke behandeling van de strafzaak niet verstoren of ‘overvleugelen’. Indien van een onevenredige belasting van het schadeproces sprake is en het verzoek niet-ontvankelijk wordt verklaard, staat nog wel de mogelijkheid open voor het slachtoffer om de schade te verhalen door een civiele procedure tegen de dader te starten.

Het bestaan van de mogelijkheid om vergoeding van de geleden schade in het strafproces te vorderen, is een goede ontwikkeling voor de positie van het slachtoffer. Van deze mogelijkheid wordt ook veel gebruik gemaakt. De afgelopen jaren is er gemiddeld 18.000 keer per jaar een vordering benadeelde partij ingediend.

Denkt u er over na om een vordering benadeelde partij in te stellen of hebt u andere vragen omtrent de voeging als benadeelde partij in een strafproces? Neem dan gerust contact op met ons Legal Team.